موکاپ چیست؟ نحوه کار با mockup

موکاپ چیست؟ نحوه کار با mockup
موکاپ چیست؟ نحوه کار با mockup

موکاپ یا “mockup” یک نمونه یا پیش نمایش است که به طور آماده طراحی شده تا زمینه لازم را برای نمایش واقعی تر ایده یا طرح به مخاطبان و مشتریان فراهم کند. موکاپ‌ها معمولاً برای نشان دادن طراحی وبسایت، نرم‌افزار، پوستر، کتاب، لوگو، کاتالوگ یا محصولات دیگر بکار می‌رود و به طراحان گرافیکی و توسعه دهندگان کمک می‌کند تا قبل از تکمیل نهایی یک پروژه، طرح و ظاهر آن را ارزیابی کرده و اصلاحات، تغییرات و بهبودهای لازم را اعمال کنند. با سایت کمالی دیزاین مرجع تخصصی دانلود فایل های گرافیکی همراه شوید تا پاسخ کاملی به موکاپ چیست ارائه دهیم.

 

کاربرد موکاپ (mockup) در طراحی چیست؟

موکاپ‌ها برای نمایش اولیه یا پیش‌نمایش طرح ها یا محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این نمونه‌ها طراحان، توسعه دهندگان و مشتریان بهتر می توانند تصور کنند که یک طرح یا محصول نهایی چگونه خواهد بود و به عنوان مثال نتیجه نهایی طراحی یک لوگو بر روی کارت ویزیت چیست؟  موکاپ‌ها معمولا به صورت گرافیکی یا حتی سه‌بعدی ایجاد می‌شوند و شامل اجزای اصلی طرح مانند رنگ‌ها، فونت‌ها، آیکون‌ها، لوگوها و… است. این نمونه طرح های کاربردی به عنوان ابزاری مفید برای ارتقاء ایده‌ها و ارتباط بین اعضای تیم هم مورد استفاده قرار می گیرد.

برای درک بهتر فرض کنید می خواهیم در طراحی فروشگاه اینترنتی از موکاپ استفاده کنیم. شما می‌توانید یک موکاپ یا پیش نمایش وب‌سایت را برای فروشگاه آنلاین مورد نظر ایجاد کنید. این موکاپ شامل طرح UI  برای صفحه اصلی، صفحه محصولات، صفحه سبد خرید و صفحه پرداخت می‌شود. با استفاده از موکاپ، می‌توانید طراحی رابط کاربری را به صورت واقعی‌تر و با جزئیات بیشتر به مشتریان و تیم فنی خود نشان دهید. در نتیجه همه متوجه می شوند که نتیجه نهایی UI واقعی چگونه است بدون آن که هزینه ای صرف طراحی فیزیکی وب سایت کرده باشید!

 

نحوه کار با موکاپ ها در نرم افزار فتوشاپ

اگر شما هم می خواهید از فایل‌های موکاپ برای نمایش طرح‌های ایجاد شده در نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ استفاده کنید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. دانلود و باز کردن فایل موکاپ: ابتدا فایل موکاپ مورد نظر خود را از وب‌سایت معتبر کمالی دیزاین دانلود کنید.
  2. سپس فایل را در فتوشاپ باز کنید.
  3. فایل‌های موکاپ شامل لایه‌های بازی هستند که می‌توانید طرح‌های خود را در آن قرار دهید. برای این کار، ابتدا طرح خود را در فتوشاپ باز کنید و سپس با استفاده از ابزارهای انتخاب و جابجایی، طرح را به فایل موکاپ انتقال دهید.
  4. فایل‌های موکاپ لایه باز، قابلیت ویرایش و سفارشی‌سازی دارند و به شما اجازه می‌دهد تا رنگ‌ها، متن‌ها، یا عناصر دیگر را در طرح مورد نظر تغییر دهید. با استفاده از ابزارهای فتوشاپ، این تنظیمات به راحتی قابل انجام است.
  5. پس از قرار دادن طرح در فایل موکاپ و اعمال تغییرات، فایل را ذخیره کرده و بسته به نیاز آن را با مخاطب و مشتریان خود به اشتراک بگذارید.

 

ضرورت Mockup برای طراحان و گرافیست ها

موکاپ نوعی مدل یا نمونه‌ قابل دسترسی است که طراحان و گرافیست‌ها از آن برای نمایش یا آزمایش طرح‌ها و ایده‌های خود استفاده می‌کنند. استفاده از موکاپ باعث می شود طراحان بازخوردهای دقیق‌تری از مشتریان دریافت کنند و از آن به عنوان ابزاری مفید برای ارتقای فرآیند طراحی و انجام پروژه‌های گرافیکی استفاده کنند. استفاده از موکاپ‌ها چندین مزیت دیگر نیز دارد!

  • اولاً پیش نمایش طرح ها به شما کمک می کند تا طرح‌ها را بهتر به مشتریان توضیح دهید و ایده های خود را توجیه کنید.
  • ثانیاً موکاپ‌ها برای بهبود تجربه کاربری بسیار مفید است، زیرا شما طرح خود را در قالب واقعی و قابل ملموسی به مشتریان نشان می دهید.
  • سوماً استفاده از موکاپ‌ها جذابیت محصول یا خدمات شما را برای مشتریان افزایش می دهد. زیرا مشتریان نگاهی گویا و واضح‌تر به طراحی محصول یا خدمات شما دارند.
  • در نهایت موکاپ‌ها به جلب توجه مشتریان کمک می کند و آن‌ها را به سمت خرید یا استفاده از محصول یا خدمات مورد نظر سوق می دهد.

 

اهمیت موکاپ  در تبلیغات و بازاریابی

با استفاده از موکاپ‌ها می توان طرح‌های مختلف را در قالب‌های متنوعی مانند بنرها، کارت ویزیت، بسته‌بندی محصولات، ست اداری، ست تبلیغاتی، آگهی، تقویم و … نمایش داد. این کار به شما کمک می‌کند تا بهترین حالت برای نمایش طرح‌های خود را شناسایی کنید. استفاده از موکاپ‌ها در تبلیغات و بازاریابی باعث افزایش جذابیت و تاثیرگذاری بیشتر تصاویر و طرح‌های شما بر روی مخاطبان می شود. زیرا مخاطبان قادرند بهترین حالت نمایش طرح های شما را بصور تقابل باوری ببینند.

 

مزایای موکاپ (mockup) در پرزنت و ارائه طرح

استفاده از موکاپ‌ها در پرزنت و ارائه طرح اهمیت زیادی دارد، زیرا نمایش یک نمونه واقعی از طراحی به مخاطبان، به درک بهتر طرح کمک می کند. از طرفی به کاربران اجازه می‌دهد تا قبل از چاپ یا پیاده‌سازی طرح، آن را بررسی و ارزیابی کنند. مطمئنا ایجاد تصاویر جذاب و واقعی توجه مخاطبان را به طرح شما جلب می کند و باعث ارتقای ارتباط شما با مخاطب یا مشتری و در نتیجه بهبود فرایند ارتباطی و تبلیغاتی شما می شود.

 

قابلیت نمایشی و محتوایی  mockup ها

قابلیت نمایشی و محتوایی موکاپ‌ها در طراحی و توسعه محصولات و خدمات، مزیت‌های مهمی دارد. با نمایش یک تصویر کامل از محصول، مشتری به سرعت و بدون صرف هزینه اضافی، نقاط ضعف و قوت احتمالی طرح را شناسایی کرده و بازخورد مناسب و قابل فهمی ارائه می دهد. بدیهی است طراحان و توسعه دهندگان با داشتن نسخه قابل دسترس از محصول می‌توانند تغییرات و بهبودهای لازم را مستقیماً اعمال کنند.

علاوه بر آن که موکاپ‌ها در کاهش زمان و هزینه مربوط به توسعه فیزیکی محصول نقش مهمی دارد؛ به عنوان مثال اگر طرحی برای چاپ بر روی تیشرت آماده کرده اید لازم نیست آن را به صورت واقعی بر روی تیشرت چاپ کنید. کافیست طرح را به موکاپ منتقل کنید تا مشتری به صورت مجازی طرح شما را بر روی تیشرت ببیند و نظر خود را اعلام کند. با داشتن تصویر گرافیکی و واقعی از محصول، افراد درک بهتری از چگونگی طرح شما خواهند داشت و به راحتی با آن ارتباط می گیرند. در این میان نباید فراموش کنید که پیش‌نمایش محصول، برای اعضای تیم طراحی هیجان انگیز است و انگیزه آن‌ها را بالا می برد.

 

راهنمای خرید پکیج موکاپ از سایت کمالی دیزاین

قبل از خرید پکیج  دانلود موکاپ از سایت‌های اینترنتی اطمینان حاصل کنید که سایتی که از آن پکیج موکاپ را خریداری می‌کنید منبعی معتبر و قابل اعتماد است. سعی کنید نمونه‌ کارهای سایت را بررسی کنید تا از کیفیت گرافیک و قابلیت مناسب طراحی‌ها مطلع شوید. بهتر است سایت مورد نظر، پشتیبانی مناسبی برای موارد فنی یا مشکلات خرید ارائه دهد. در نهایت برای اینکه خرید منصفانه و به صرفه ای را تجربه کنید از مقایسه قیمت پکیج موکاپ با سایت‌های دیگر غافل نمانید.

به همین منظور کمالی دیزاین پکیج موکاپ را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیار طراحان، گرافیست ها، ادیتورها و… قرار داده است. پیشنهاد می کنیم نظرات و بازخوردهای سایر مشتریان ما را بخوانید تا مطمئن شوید مرجع درستی را برای خرید و دانلود پکیج موکاپ انتخاب کرده اید.

 

 

تا اینجا 1 نفر امتیاز داده
اگه خوشت اومد به اشتراک بزار!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب
ورود | ثبت نام

لطفا قبل از نهایی کردن خرید وارد شوید